Tre veteranpriser og åtte ærespriser ble delt ut til utøvende kunstnere på Café Engebret den 3. november 2025. Foto: Vidar Ruud
Fond for utøvende kunstnere delte ut Rolf Gammlengs pris på café Engebret den 3. november. Prisene gis «for fortjenstfull innsats ved innspillinger eller i sceniske forestillinger». Det deles ut åtte priser, hver på kr. 75 000, til utøvere innen musikk, dans og teater. I tillegg gis det pris til tre utøver som gjennom mange år har utmerket seg innen sin kunst. Dette er Veteranprisen, på kr. 100 000, og den ble i år overrakt av statssekretær Trude Storheim. De øvrige prisene ble delt ut av medlemmer av fondets styre.
Kandidater til prisene foreslås av utøverorganisasjonene og fonogramprodusentene i Norge. Fondets styre står for den endelige utvelgelsen og deler ut prisene. Dette er med andre ord «fagfellepriser» som henger høyt!
Søknadene som ble sendt inn til fristene 21. og 23. oktober blir nå vurdert av fondets styre, og vedtak fattes på styremøtet den 8. desember. Listen med alle tildelingene blir lagt ut på hjemmesiden vår den 10. desember, ca. kl. 12.00. Det er til sammen 698 søknader med en samlet søknadssum på kr 43 005 608.
FFUK innfører en prøveordning med delvis refusjon av utgifter til miljøvennlige transportmidler. Ordningen vil kun være tilgjengelig for søkere som allerede har blitt tildelt prosjektstøtte til turné.